על הפרויקט

תיאטרון עדּות - ״לספר כדי לחיות״ הינו מפגש בין-דורי, חינוכי וטיפולי, המפגיש ניצולי שואה ובני הדור השני עם בני נוער.

בתהליך של שנה המלווה בטיפול בהבעה ויצירה אומנותית ודרמה תרפיה, מתגבשת קבוצה אוהדת ותומכת, שבסופו מועלית הצגה המביאה אל הבמה את כל משתתפי הקבוצה ואת סיפוריהם. הצעירים שתפקידם היה להקשיב הופכים להיות הפה והגוף של אותם הניצולים. ההצגה מועלית בפני תלמידי בית הספר בכל ישוב, מקורבים ומשפחות ובפניי הקהל הרחב.

כבר עשרים שנה שתיאטרון עדּות עובד כנגד הזמן. בכל שנה מתמעט מספרם של ניצולי השואה בארץ ובעולם ויחד עם זה אחוז בני הנוער שיכולים להעיד שאכן פגשו ניצול שואה - אמיתי, מול עיניהם ולא דרך ספר היסטוריה, סרט או תמונות בשחור לבן - פוחת גם הוא.

ישנם ניצולים שלא דיברו מעולם, בגלל הבושה, בגלל הרצון לגונן או לשמור על ילדיהם ונכדיהם, או כי חשבו שעדיף להניח את העבר הקשה מאחור ולהתמקד רק בתקומה. במפגשים הקבוצתיים של תיאטרון עדּות, עירית ועזרא יוצרים סביבה נוחה, בטוחה ומשפחתית עבור הניצולים - סביבה המאפשרת להם לספר ולשתף ובתקווה גם להשתחרר ואף לחיות בשלום עם עברם.

המופע המסיים שואף להיות ולהיראות מקצועי עד כמה שניתן. על הבמה תזמורת חיה, תאורה, מערכת קול, אביזרים ותלבושות, אבל אין שחקנים, יש אנשים אמיתיים, ניצולי שואה המשתפים מנבכי נפשם, נערים ונערות בני ארבע עשרה או חמש עשרה שנרתמו להיות נושאי לפיד הזיכרון.

הפרויקט נתמך על ידי ”אשל” - האגודה לפיתוח שירותים חברתיים לזקן בישראל, "ג'וינט ישראל”, המשרד לאזרחים ותיקים, משרד הרווחה והשירותים החברתיים ועל ידי תורמים פרטיים בחסות עמותת תיאטרון עדּות.