התוכן העיקרי

מכתבו של שלמה טולדו- מנהל מחלקת אומנויות הבמה והפקות, עיריית רחובות


לעירית ועזרא היקרים!

הנדון: הוקרה, תודה והערכה - "תיאטרון עדות" ברחובות

יקירינו!

עבר זמן מה מאז נפרדתם מעירנו רחובות בסיום פרוייקט "תיאטרון עדות- לספר כדי לחיות". אך מרחק הזמן לא הקהה את עוצמת החוויה והזיכרון שהשארתם בעיר. ממקום זה , רוצה אני לשוב ולהעלות על נס, להוקיר ולרומם את מפעלכם החשוב, המבורך והמלמד.
נחשפתי אליו לראשונה, עת סיפר לי חברי, יורם , על שני הוריו המקסימים-צילה ומשה פרימרמן שהשתתפו בפרוייקט בת-ים, התרגשתי עמוקות מהפרויקט, ונרגש שיתפתי את חברתי דניאלה בק מנהלת "בית דרור". לכשאמרה דניאלה כי הפרוייקט יגיע לרחובות- הייתי המאושר באדם.
למרות סקרנותי הטבעית, נמנעתי מלהגיע לשלביו הראשונים של הפרוייקט, אך ההדים החלו להגיע...וכשהתאפשרה ההזדמנות שהפרוייקט יוצג ביום השואה תשס"ט ברחובות,לא היה גבול לאושרי, ומיהרתי לנסוע לאשקלון לצפות בפרוייקט שהתקיים לפנינו.
מצאתי את עצמי נפעם, נרגש ומלא השראה בתום ההצגה. אף שיתפתי אתכם בתחושותיי, מיהרתי לעירי, לשתף בהתרשמותי את כל מי שרצה להאזין!
שמחתי מאוד שהצלחתי לרתום עוד בתי ספר ותלמידים שיבואו לצפות בפרוייקט.
ניסיתי לסייע בידכם ככל שיכולתי,כדי שהוא יצליח !
והוא אכן הצליח, ואיך אפשר שלא??? המעורבות והאחריות הטוטאלית שלכם, של הניצולים ושל הילדים היו בעוצמות מרשימות, מה שהוביל לתוצאה מעוררת הערכה וכבוד, שהצליחה לעבור לקהל הצופים המרותק מכל מגזרי וגילאי האוכלוסייה.
אני מכיר את טקסי יום השואה ברחובות למעלה מ-30 שנה...
קודי ההתנהגות בטקסים אלו היו מאז ומעולם ברורים מאוד, עד יום שואה זה. עת נסתיימה ההצגה והאולם שהיה מלא עד אפס מקום, נעמד על רגליו והריע ממושכות במחיאות כפיים סוערות לשחקנים, לכם, ולשאר העוסקים במלאכת הקודש הזו!
והיה במחיאות הכפים הללו, מבחינתי, ניצחון. ניצחון הרוח, ניצחון הציונות, הישראליות. הנה עומדים על במה , חבוקים בשותפות גורל, אלו לצד אלו- השורדים ובני הדור השני והשלישי ומספרים קבל עם ועולם, את סיפור שואת העם היהודי באופן מכובד, מכבד, רגיש ומרגש. מצליחים ליצור הקשבה נדירה בקרב קהל צעיר ומבוגר כאחד, והכול באמצעים פשוטים וזמינים של תיאטרון.
אני מוצא לנכון להעלות על נס את הדברים , היות ונראה לי כי דרך פרוייקט זה, ניתן להוביל מהלך חינוכי ארצי ועולמי להנצחת זכר השואה, קורבנותיה ושורדיה.
ככל שיותר אנשים יחשפו לפרוייקטים הללו- ילדים,בני נוער, חיילים וקהל בוגר, כך נוכל להיות בטוחים כי לעולם לא יצליחו המקטרגים , השונאים ומכחישי שואה, הצצים חדשות לבקרים,להרים ראשם ולפצות פיהם.

כמובן שמשתתפי הפרויקטים מתעשרים בהרחבת משפחותיהם, בהעשרת עולמם הפנימי, התרבותי והרוחני, אך מי שצפה בפרוייקט זה בכל עיר בארץ-יהיה גם הוא רתום כיהודי , כישראלי וכאדם לשימור זיכרון השואה.

ואתם - עירית ועזרא היקרים, ברצוני להוקירכם שוב על ההתמסרות אין-קץ שלכם- ברגישות, בנחישות, באהבה, בסובלנות, בקבלה ובנתינה.
על אלו ועל עוד...

תודה,

תודה על היוזמה, הרעיון, פיתוחו, וביצועו המופלא,
תודה על היותכם
מי ייתן וירבו כמותכם בעמנו!


ברגשי כבוד,

שלמה טולדו

מנהל מחלקת אומנויות הבמה והפקות

העתקים:
ראש עיריית רחובות- מר שוקי פורר
מ"מ ראש עיריית רחובות ומחזיקת תיק תרבות וקליטה- ד"ר מרה קנבל
סגן רה"ע ומחזיק תיק חינוך- מר זוהר בלום
מנכ"ל אשל- פרופ' יצחק בריק
מנהלת תוכניות באשל והפרוייקט הארצי - גב' מגי גד
ראש המועצה האזורית גליל עליון ויו"ר איגוד מנהלי תרבות בשלטון המקומי-
מר אהרון ולנסי
מנהל אגף תרבות- עיריית ת"א ויו"ר איגוד מנהלי תרבות בשלטון המקומי-מר אביגדור לוין
מנכ"ל עיריית רחובות- מר תמיר פיינשטיין
מנהל אגף חינוך, תרבות נוער וספורט- עיריית רחובות- מר יעקב מרקוביץ'
מנהלת אגף שירותי רווחה- עיריית רחובות- גב' אירית שיפריס
מנהלת "בית דרור" רחובות (רכזת הפרוייקט)- גב' דניאלה בק
המחלקה לטיפול בזקן- עיריית רחובות-(רכזות הפרוייקט)-גב' מלה פולק,גב' שרה קוזניץ
רכזת חינוך חברתי חט"ב א' "קציר"- גב' מירי ימין
משתתפי פרוייקט רחובות