מכתבו של אברמלה פרנק, מנהל בית הספר

לכבוד
מר אהוד אולמרט, ראש הממשלה
פרופ' יולי תמיר, שרת החינוך
ירושלים

הנדון: תיאטרון עדות מן השואה

"צריך אומץ כדי לגעת, לספר ולהציג את קורות הישרדותם של ניצולי השואה. מצאנו את עצמנו עוברים תהליך הדרגתי וממושך, מגבשים בנגיעה ראשונית, הססנית, רגישה בתחילה, ובטוחה יותר בהמשך - דרך תיאטרלית המוסרת עדות". עזרא דגן.

במשך שנה שלמה נפגשו יחד תלמידי בית ספר "גוונים" מכיתות ח' עם ותיקים, ניצולי שואה, מיישובי המועצה האזורית מנשה המתכנסים במרכז הותיקים "מילוא". כ-30 משתתפים.
במהלך הפרויקט המרתק הזה - שיזמו ומפיקים שחקן התיאטרון הקאמרי עזרא דגן ורעייתו עירית, גם היא שחקנית-במאית העוסקת בדרמה-תרפיה - ערכו המשתתפים מפגשים שבועיים, שכללו גם דינאמיקות קבוצתיות שונות, וכתבו את סיפור קורותיהם של הניצולים. שיאו של הפרויקט היה ההצגה המשותפת - בה מגלמים הילדים את סיפורם של ניצולי השואה - שהועלתה 5 פעמים באולם המופעים האזורי לעיניהם של אלפי בני-נוער ומבוגרים.
הקבוצה הצליחה להעביר את סיפורם של ניצולי השואה לבמה, ולתת ביטוי למסמך אנושי מצמרר ומכאיב.
מילים לא יוכלו לתאר את התחושות והרגשות העולים מפרויקט תיאטרון העדות. חוויה רגשית עצומה, שהטביעה את חותמה על חייהם של הצעירים והמבוגרים שהשתתפו בה. כאשר רואים בהצגה את בר שבתאי הצעירה, מחבקת ומנשקת את מרים רז-זונשיין-וינוגרד, הניצולה היחידה של הכפר ורשצי'ן מפולין - המתקשה מאוד לספר את סיפורה על הבמה, מבינים את התרומה הגדולה של הפרויקט והיחסים האישיים שנרקמו בין הדור המבוגר לצעיר.
מספרת מיכל טל: "אנחנו מאוד קשורים לכל האנשים שסיפרו לנו את הסיפורים שלהם. אנחנו מאוד קרובים אחד לשני", ומוסיפה ניצן לייטנר: "המקום הזה היה בשבילי כמו משפחה שנייה, ויוסקה (תירוש, אחד ממשתתפי ההצגה) הוא כמו סבא בשבילי". לא נותרה עין אחת ללא לחלוחית, כאשר לילי קושרוב נקרעת מאמה על הבמה באחת האקציות, ולא רואה אותה שוב לעולם, או כאשר בר שבתאי חופרת בתוך הבור התחוב בו הייתה נתונה שנתיים, כדי שיהיה לה עוד קצת מקום לעמוד בו.
הפרויקט נערך כל פעם באזור אחר בארץ במתכונת דומה - ניצולי שואה ובני-נוער. אומר עזרא דגן: "אנו פועלים נגד הזמן, ניצולי השואה הולכים ומתמעטים וחייבים לשמר את העדות שלהם". המופע מצולם באופן מקצועי לצורך תיעוד.
דא עקא, שהעמותה המפיקה את המפעל החשוב הזה היא חסרת אמצעים. אני מבקש להמליץ בחום על כך, שההפקה הזאת תזכה לתמיכה ממלכתית - ממשרד החינוך וגורמים נוספים. היא ראויה לכך מאין כמותה.

בברכת שנה טובה ופורייה,
אברמלה פרנק, מנהל בי"ס גוונים
ויו"ר


העתקים:
מר מיכאל מלכיאור, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת
שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך
עזרא ועירית דגן