התוכן העיקרי

מכתבה של שרה צרפתי

22.06.2018

לכבוד עמותת "תאטרון עדות – לספר כדי לחיות"

יו"ר העמותה מר ישראל מובשוביץ

 

לפני כשמונה חודשים הצטרפתי לתכנית תאטרון עדות בבית הספר "מבואות הנגב" במועצה האזורית בני שמעון בהנחייתם עירית ועזרא דגן. בתכנית היינו 6 ניצולי שואה ואני – דור שני לשואה וכן 15 ילדים מכיתות ח' הלומדים בבית הספר האזורי "מבואות הנגב".

הורי באו מהשואה כשכל אחד היה מנותק מהמציאות, אבי שקט, ממורמר וכועס ואימי דיברה, בכתה וצעקה. כל אחד מהם איבד משפחה וילדים ושניהם נותרו לבד גם כשנישאו בשנית. אני נולדתי למצב הזה – ילדה בודדה חוץ מהדאגה היחידה שאוכל הכל מהצלחת. כיצד יכולה ילדה במצב כזה לגדול? כיום אני בת שבעים ושתיים ואני יודעת שחלק גדול ומשמעותי של חיי הוא "הבית" שבו גדלתי וממנו באתי.

בתחילת התכנית היינו זרים אחד לשני, הניצולים היו ממרוקו, צרפת, בלגיה, רוסיה ופולין. בתכנית המיוחדת הזאת שהתאפיינה בהמון סובלנות, ידע מקצועי ורגישות, החלו לגשר ביננו ובין הדור הצעיר. פעם בשבוע במשך כשעתיים עסקנו בפעילויות שונות בהם קילפנו בהדרגה קליפות מחיינו שקרו בתקופת השואה ומה שעבר כל אחד ואחד. בכל מפגש התחלתי להיפתח ולספר על עצמי ועל הורי, הדבר לא היה קל, במיוחד שעד אז לא שיתפתי אף אחד ברגשות שהיו לי. בהדרגה עברתי את החוויה המדהימה הזו שפתחה לי את הלב והנשמה.

עירית ועזרא עובדים בפרויקט הזה זו השנה ה19,עד היום עבדו עם שישים קבוצות. לחשוב שכ-___700_ניצולי שואה והדור השני עברו חוויה מעצימה כזאת וכ-_1000___ תלמידי ישראל היו בתכנית שבסופה הציגו הצגה בפני אלפי תלמידים בכל פעם, בצורה מכובדת, מוערכת ורגישה. בהצגות השתתפו ניצולי שואה שהקריאו קטעים מקשרים והילדים שיחקו את הניצולים עצמם. היה מרגש ולא קל. הילדים היו מאוד אדיבים וקשרו קשרים אישיים עם הניצולים למרות פער הדורות שממנו הם לא נבהלו.

אנו רוצים להודות לעירית ועזרא דגן. הם אומנים מוכשרים, רגישים ומקצועיים. חשוב שמנהלי בתי-הספר ואירגוני ניצולי השואה יראו או יחוו פעילות ייחודית שכזו ושמנהלי המחוז ושר החינוך יראו כיצד אפשר לחבר, לגשר, לרפא ולהעריך דור שלם שחי כאן.

בכבוד רב, יישר כוח!

שרה צרפתי

גבעות בר – שדרות אלון 26

טל: 052-5553802

 

העתק:

הגברת מאירה חיים – מנהלת מחוז דרום, משרד החינוך

הגברת סיגל מורן – ראשת המועצה האוזרית בני שמעון

מר אלי פרץ – מנהל בית הספר "מבואות הנגב"

עירית ועזרא דגן