התוכן העיקרי

מכתבה של עמית

תיאטרון עדות מנקודת המבט האישית שלי- עמית רן

פרויקט תיאטרון עדות בשבילי הוא הזדמנות וחוויה חד פעמית, עמוקה ומרגשת, לראות ולחוות מקרוב את כל שעברו שורדי השואה, וילדיהם בני הדור השני. אני כל כך שמחה שניתנה לי ההזדמנות להשתתף בפרויקט כל כך חשוב ומשמעותי. נתרמתי ולמדתי מהסיפורים והעדויות ונפלה בחלקי זכות גדולה להיכנס לנעליים שלהם, ולגלם חלק מהשורדים בילדותם. התרגשתי והרגשתי גאווה גדולה לשיר, לשחק ולחוות את הבמה ברמה של תיאטרון מקצועי בזכות הנחייתם של עזרא ועירית דגן, מנחי הפרויקט. במשך המפגשים שנערכו לפני החזרות, הקשבנו לסיפוריהם ולזיכרונותיהם הרבים של המבוגרים, אבל ברגע שהתחלנו לעבוד על ההפקה, הבנתי שלתיאטרון יש כוח אדיר להחיות את העבר, ועד כמה חזק ועוצמתי להיכנס לדמות ולשקף בצורה חיה מאורעות קשים מהעבר. במפגשים הללו, עירית ועזרא נתנו למבוגרים מקום כל כך חשוב ומשמעותי לפרוק את שעברו הם ומשפחותיהם, ולא להישאר לבד עם כל הכאב, אלא להוציא החוצה, ולהעביר הלאה. הרגשתי עד כמה יש לזה ערך מרפא.  

המבוגרים עברו רבות בחייהם. רובם עברו מלחמה, הקימו בתים, משפחות ובנו חיים שלמים. אי אפשר לעכל בכלל עד כמה מגיעה להם הוקרה ויחס וחשיבות. הפרויקט הזה מצליח לגעת בנקודות הרגישות האלו ברגישות ובנכונות רבה, עד שנוצר תוצר כל כך יפה ומרגש בזכות כל העוזרים בדבר- עזרא, עירית, עמרי והלהקה, עמית המפיקה, אליסה וכמובן המבוגרים המקסימים והנוגעים ללב.

ובפן האישי, אני תמיד אהבתי את הבמה ואת תחום המשחק והשירה, ובזכות הפרויקט הזה הייתה לי הזדמנות ממשית לחוות את העולם הזה ולהשתפר ברמה המקצועית, וגם בו בזמן להעביר ערך מוסף ומסר כל כך חשוב- לזכור ולא לשכוח, להנציח את כל שעברו שורדי השואה, למגר את האלימות וההרג שיש לצערנו כמעט בכל מקום בעולם וכמובן- להציג את סיפוריהם האישיים של המבוגרים לשאר התלמידים, ההורים והמורים ולהעבירם הלאה. באמצעות הבמה והמשחק ממש הרגשתי את כל הרגשות והפחד שעברו על המבוגרים ומשפחותיהם והצלחתי להתחבר אליהם ואל הסיפורים שסיפרו יותר משהצלחתי אי פעם.

כמו כן, הרגשתי שהפרויקט גם תרם מאוד לקירוב הילדים המשתתפים בו ולגיבוש הקבוצה מבחינה חברתית ונהניתי מאוד להיות שותפה עם שאר התלמידים לדבר כל כך רב חשיבות ומשמעותי. ממש הפכנו לחברים טובים וקבוצה מגובשת הרבה יותר מאשר בהתחלה.

הפרויקט גרם לי להתחבר ולהתקרב מאוד לשורדי השואה. הם אנשים כל כך מדהימים ומרגשים שעברו דברים ממש לא פשוטים בחייהם. אני מרגישה זכות גדולה שניתנה לי ההזדמנות לשחק תפקידים כל כך חשובים ומהותיים בחייהם של השורדים אליהם נקשרתי כל כך. אין ספק שזוהי חוויה שאזכור לכל החיים וכל אחד מהמבוגרים נכנס לליבי וילווה אותי במשך כל חיי.