מכתבה של אור ציונים

מילות סיכום על פרויקט עדות
אז מאיפה מתחילים לסכם שנה של חוויות?
אני אתחיל מהתחלה, שירלי (רכזת השכבה) התקשרה אליי כשהייתי חולה ושאלה אותי אם ארצה להצטרף לפרויקט חדש שעובד עם ניצולי שואה במשך שנה, פעם בשבוע מפגש. לא שאלתי הרבה שאלות, לא היססתי ולא חשבתי לשנייה, אמרתי כן. בהסתכלות על העבר זאת הייתה אחת ההחלטות הכי טובות שקיבלתי בחיי הקצרים.

המפגש הראשון החל, ראיתי את כולם בפעם הראשונה, פגשתי אתכם עזרא ועירית, את המבוגרים הנפלאים ואת הילדים איתם אעשה את הפרויקט.

אני חושבת שבהמשך המכתב אפסיק לכתוב את המילה פרויקט כי בעיני זה לא פרויקט, פרויקט זה עבודה באומנות, זוהי גם לא התנדבות, בהתנדבות תורמים לזולת. במקרה הזה הזולת תרם לי, המבוגרים פתחו את ליבם, סיפרו לי ולעוד מספר מצומצם של ילדים את סיפור חייהם, את המלחמה על חייהם כשהסתכלו לנו בעיניים, כשיכולתי לראות את הרגשות, ואת הזיכרונות הצפים רק בהסתכלות על עיניהם בחזרה.

עבר הזמן ותחושת החמימות החלה להופיע, המבוגרים קיבלו אותנו בידיים חמות, נתנו לנו להרגיש אהובים כמו בבית של הסבים והסבתות שלנו.

הם לימדו אותי שיעורים חשובים בחיים דרך המסע וחוכמת החיים שהם צברו במהלך חייהם כמו להסתפק במועט, לכבד אחרים, לצבור ידע עולם ככל שאני יכולה, פרופורציות לחיי, עזרה לכל האנשים ועוד הרבה.

במהלך החוויה המעטתי בערכם של עזרא ועירית, חשבתי לעצמי, איך אפשר לקחת את כל הסיפורים המדהימים האלה, לצמצם את כולם לאורך של מופע של שעה ותוך כדי להעביר את המסר הראוי להם.

הם הצליחו, הם עשו את הבלתי ייאמן, איחדו את הסיפורים, כשכל אחד מהם עולם ומלואו ויצרו מופע תיאטרון המעביר את הרגשות, החוויות והמסר שהיה צריך ועל כך אני מודה להם.

אז לסיום רק אגיד שזכיתי להכיר כל אחד מכם, בראש ובראשונה שורדי השואה : שלמה, יפה, מרים, דוד, אפרים, רלי, ליאון, מרים, דב, פנינה ודבורה ( שכל אחד מהם הרבה יותר מתואר כללי אחד ), עזרא ועירית תודה,על הזמן והחוויה המדהימה הזאת שנתתם לי את הזכות להשתתף בה, הילדים שעזרו לי ויכולתי לעבור ולשתף את החוויה המדהימה הזאת burning inside איתם, וכמובן אחרונים לחברי הצוות האחרים עמרי (אני שומעת את השיר ברקע כי אני לא יכולה להפסיק, יואב (שנתן לי פלייסליט שלם של שירים מיוחדים ושונים ולשמוע ואת קול הבס כל בוקר כשאני מתעוררת), דן ואודי שעזרו לנו ,jonZ מהלהקה בסבלנות רבה עם כל ציוד המופע והמקום.

אני מעריכה כל אחד מכם ומודה לכם על כל רגע שהייתם איתי, אני לא אשכח אף אחד מכם, אתם נתתם לי זיכרונות לחיים ואני אתגעגע אליכם בלי הפסקה.


ממני אור ציונים