28/01/15

תיכון אליאנס תל אביב מארח את משלחת קבוצת תיאטרון עדוּת מהעיר קלן - גרמניה פער הדורות: נוער גרמני וישראלי הציג יחד עדויות מהשואה

אשל – ג'וינט ישראל עמותת תיאטרון עדוּת ותיכון "אליאנס" תל אביב  ארחו  את המשלחת מגרמניה. המפגש החברתי שהיה עם פאנל ודיון טען ומרגש וההצגה התקיימו בינואר ב אולם "תרבות – צרפת" ובהיכל התרבות של תיכון "אליאנס".

לי עמרם- אילת: גלי צה"ל

המהום ה"התקווה" שנשמע ריגש כפליים כשנערים גרמנים הצטרפו לניצולת השואה תמר דרייפוס. כך הסתכם המפגש המרתק על הבמה כשנערים גרמנים וישראלים העלו את הצגותיהם בערב משותף המבוסס על עדויותיהם של ניצולי שואה אותם פגשו.

"תיאטרון עדות"- לספר כדי לחיות ויוצריו: עירית ועזרא דגן מפגישים כבר 15 שנה שורדי שואה עם בני הדור השלישי.

 הצעירים שומעים את העדויות, ומעלים הצגה שמבוססת עליהן יחד עם שורדי השואה עצמם. לפני קצת יותר משנה הוקמה בגרמניה תכנית מקבילה, שמפגישה בין שורדי השואה החיים כיום בגרמניה, לבין הצעירים הגרמנים, חלקם נכדים לאנשים שהיו חברים במפלגה הנאצית, ואף יותר מכך. אמש (רביעי) התקיים מפגש מרתק על הבמה כאן בארץ, כשחברי התכנית הגרמנית העלו הצגה משותפת עם חברי התכנית הישראלית.

תמר דרייפוס, שניצלה מפונאר וחיה כיום בגרמניה, לקחה גם היא חלק בפרויקט. לגלצ היא סיפרה: "המפגש אצלנו שם יותר קשה, כי זה הדור השלישי. לא ידענו איך הם יגיבו אלינו, ואיך אנחנו נגיב להם". לדבריה, לאט לאט הם הבינו שיש פה פוטנציאל אמיתי. "אנחנו רוצים להשיג שזה לא יקרה שוב".

מדיטה, תלמידת תיכון מגרמניה ששמעה על התכנית, החליטה להשתתף בה. להפתעתה, כשסיפרה על כך לבני משפחתה היא נתקלה בהתנגדות מצדם. רק כשהחלה לחקור נודע לה שסבא שלה, היה פעיל נאצי.

"בהתחלה ממש פחדתי לפגוש את השורדים: אם אגיב רע או אם לא אוכל לעמוד בסיפורים הקשים שלהם", סיפרה מדיטה שהופתעה מהיחס החם שקיבלה יחד עם נערים נוספים מצד הניצולים. "הם היו ממש נחמדים אלינו, וגם הקשיבו למה שלנו יש להגיד".

עם זאת, מנהל התכנית הגרמנית ציין שההתנגדות אותה חוותה מדיטה היה מקרה די נדיר, שרוב התגובות הן חיוביות מאוד, ושההצגה מעוררת אפילו דברים שלא ציפה להם: "אחת הצופות בהצגה נעמדה בסופה. פתאום היא וחבריה הבינו שהם בעצם דור שני למלחמה והחליטו לחקור את העניין".

יחד עם הנערים ושורדי השואה - כולם תושבי גרמניה, עלתה גם מערכה אחת של משתתפי התכנית הישראלית. חברי שתי הקבוצות נפגשו שלשום לראשונה, וגם הצעירים הישראלים התרגשו מאוד: "הם מבינים עכשיו יותר את השואה והם יידעו לא לחזור על דבר כזה עוד פעם. בעתיד הם ילמדו גם את הדור אחריהם ואת הדור אחריהם, וזה יישאר כזיכרון", אמרה אחת הנערות הישראליות בפרויקט.

"המארחים והאורחים מקלן" - משתתפי תיאטרון עדוּת אליאנס תל אביב וקבוצת תיאטרון עדות מקלן
"המארחים והאורחים מקלן" - משתתפי תיאטרון עדוּת אליאנס תל אביב וקבוצת תיאטרון עדות מקלן – צילם: אלכס-לכסי גד