התוכן העיקרי

לספר כדי לחיות -בסרט על פרויקט רעננה

17/05/10

"לספר כדי לחיות"- הסרט .
14/05/2010 20:34 מאיר חוטקובסקי . מתוך www.youpost.co.il

הטלוויזיה הקהילתית של רעננה, "מבט רענן", הפיקה סרט המנציח מפגשים בין דוריים של תלמידי תיכון עם פליטת ניצולי השואה. הסרט תיעד את פרויקט עמותת "תיאטרון עדות" של עירית ועזרא דגן שנעשה ברעננה. כתבנו נכח בהקרנת הבכורה שנערכה במסגרת מועדון המועצה הציונית ברעננה והתרגש.
אתמול (יום ה') הוקרן בבית יד לבנים הסרט "לספר כדי לחיות" בנוכחות קהל רב, משתתפי הסרט-ניצולי השואה ותלמידי התיכון שלקחו חלק בפרויקט, יוזמת הפרויקט עירית דגן (עזרא דגן נעדר עקב השתתפותו בהצגת "גטו" בתיאטרון הקאמרי) וכמובן מפיקי הסרט אורי מנוס, חנה נזר ויוסי פורת, חברי קבוצת הטלוויזיה הקהילתית.
ראש העיר, נחום חופרי, שכיבד את המעמד בנוכחותו אמר "אני שמח ומברך על המפגש הזה. המפגש הזה הערב, הוא מפגש מרגש. ראיתי את ההצגה שהועלתה בסיום הפרויקט. התיאטרון הזה של עירית ועזרא דגן הוא מפעל מדהים שמשתתפיו אינם שוכחים אותו לעולם".
עמותת תיאטרון עדות הוא מיזם של זוג השחקנים עירית ועזרא דגן שהוקם בשנת 2005, כשהמטרה העיקרית שלה היא קידום, פיתוח והפצה של פרויקטים חינוכיים המפגישים ניצולי שואה עם דור שני ושלישי דרך הבעה אמנותית ודרמה, כשהתהליך מלווה בכתיבה, בימוי ותיעוד סיפוריהם של הניצולים, עד לכדי העלאת הפקה של אירוע בימתי מסכם בהשתתפותם של המבוגרים והנוער.
א.ש.ל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) מיסודו של גו'ינט ישראל, שותפה לביצוע פרויקטים אלו במימון ובתיווך עם הרשויות המקומיות, עם מחלקות הרווחה ועם העמותות המקומיות למען הזקן בערים השונות.
"עירית ועזרא קיבלנו אותנו בהסתייגות כאשר הצענו שהערוץ הקהילתי יתעד את הפרויקט ברעננה" סיפר אורי מנוס ממפיקי הסרט בתום הקרנתו. "היה להם ניסיון מר עם ערוצים אחרים שלא עלה יפה, והם חששו שלא נוכל 'לקלוע למטרה'. הסברנו להם שאנו ערוץ מ'זן אחר' והם השתכנעו ונתנו לנו יד חופשית ושתפו פעולה לכל אורך הדרך".
צוות "מבט רענן" ליווה את הפרויקט ברעננה מתחילתו ועד לסיומו במשך למעלה משנה. השתתפו בו תשעה ניצולי שואה ועשרים ואחת תלמידי תיכון. לאחר ההקרנה נערך רב שיח שלקחו בו חלק נציגי התלמידים, נציגת ניצולי השואה ועירית דגן כותבת ובמאית הפרויקט.
דגן נדהמה ממספר התלמידים הרב שנכח בערב ואמרה: "קבוצת רעננה הייתה הגדולה ביותר מכל המקומות בהם העלנו את הפרוייקט. לא האמנתי שהיום יגיעו כל בני הנוער שלקחו חלק בפרוייקט, לאחר שהוא הסתיים לפני שנה וחצי . הם לא סתם באו. הם באו מפני שבתהליך הזה עם הניצולים, איתנו, ובינם לבין עצמם הם מקבלים משהו שהם לוקחים איתם לכל החיים, ואם לא לכל החיים אז לפחות לשנים של ההתבגרות.
התחלנו בימים אלו את פרויקט מספר 30 בהוד השרון. אף אחד לא יודע עדין ואני חושפת אותו כאן לראשונה, אבל זה פרוייקט של נשים ניצולות שואה יחד עם נערות בסיכון. משהו מאד מאד ייחודי, ואני בטוחה שזה יהיה מעניין מאד".
את הערב סיכמה מרכזת ומנחת כנס מועדון הציונות גב' ציפי לוין שאמרה: "חווינו הערב אירוע מיוחד של שיתוף בין דורי שבא לידי ביטוי בסרט שנעשה באופן המיקצועי והרגיש ביותר, וראוי שיגיע לערוצים הגדולים, למען להביא לידיעת קהל צופים נרחב שקיים פרוייקט מיוחד המתעד ומשמר את הזוועות שעברו ניצולי השואה ההולכים ומתמעטים עם השנים".