אודות

עמותת תיאטרון עדות - לספר כדי לחיות הוקמה במאי 2005. כשהמטרה העיקרית שלה היא קידום, פיתוח והפצה של פרויקטים חינוכיים המפגישים ניצולי שואה עם דור שני ושלישי דרך טיפול ביצירה והבעה אמנותית ודרמה תרפיה, כשהתהליך מלווה בכתיבה, בימוי ותיעוד סיפוריהם של הניצולים, עד לכדי העלאת הפקה של אירוע בימתי מסכם בהשתתפותם של המבוגרים והנוער . 
 
למרות שהעמותה קיימת כעשור , העבודה עצמה והפרויקטים של תיאטרון עדות מתקיימים זו למעלה מ-15 שנה.

א.ש.ל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל (ע"ר) מיסודו של גו'ינט ישראל, שותפה לביצוע פרויקטים אלו במימון ובתיווך עם הרשויות המקומיות, עם מחלקות הרווחה ועם העמותות המקומיות למען הזקן בערים השונות. כן שותפה אשל בהפצה של תוכניות אלה ברחבי הארץ.
 
"פרויקט תיאטרון עדות"  בנוי  ממפגשים שבועיים המתקיימים בכמה מקומות בארץ במקביל. המפגשים הללו מתקיימים בין ניצולי שואה המבקרים  במועדונים קהילתיים הנמצאים בכל עיר, לבין בני נוער מחטיבות ביניים ותיכון . 
כל פרוייקט מתנהל במשך כשנה עד שנה וחצי. 
במפגשים הללו באים לידי ביטוי סיפוריהם של ניצולי השואה. אותם מעבירים הניצולים לבני הנוער ולחבריהם האחרים בקבוצה בתהליך מובנה ומבוקר ובעזרת שיטות וכלים טיפוליים מתחום התיאטרון כגון: דרמה תרפיה, תיאטרון סיפור ועוד. סיפורו האישי של כל ניצול המשתתף בפרוייקט  מועלה על הכתב וכל הסיפורים מוצגים בסופו של התהליך על במה – במופע המומחז ומבוים במקצועיות וברגישות רבה  ע"י עירית דגן. המופע מצולם, מוסרט ומתועד, ולבסוף מחולק לניצולים ולתלמידים בכל פרויקט כמזכרת  שתישאר כעדות לסיפורם עבור בני משפחותיהם ועבור ההיסטוריה.

עד היום - שנת 2015 הסתיימו 45 פרויקטים ברחבי הארץ ופרוייקטים נוספים נמצאים בתהליך עבודה.  
שאיפתה של העמותה לאפשר למספר רב ככל האפשר של ניצולים להשתתף בפרויקט ייחודי זה, שזהו בבחינת "הרגע האחרון". לצערנו הזמן הולך ואוזל, ניצולי השואה הולכים ומתמעטים, חלקם לא דיברו עד היום ולא סיפרו את סיפורם אפילו לא למשפחותיהם. זוהי בשבילם ההזדמנות האחרונה לתעד, לשמור, להעביר ולהנחיל את שעברו, נצרו, הסתירו ושמרו, לדורות הבאים, לנכדיהם, לכאלו שלא שמעו על השואה, לבני הנוער שבאים לצפות במופע, ולקהל המתעניין ורוצה לדעת.
 
את כל התהליך החשוב הזה מלווים בני הנוער מבתי הספר השונים ברחבי הארץ, בסקרנות, ברגישות ובהתעניינות גדולה ביותר, הם עוברים יחד עם המבוגרים הניצולים את מסע ההישרדות אל נבכי הזיכרון והאימה, האובדן והכאב, והינם שותפים מלאים לכל התהליך מראשיתו ועד סופו. 
המפגשים  הקבועים הללו המתקיימים בנוכחות מלאה של כל השותפים - צעירים ומבוגרים היוצרים בעצם קיומם, מקום משפחתי נוח וחם לעידוד, לנתינה לחיזוק ולתקווה. 
אלו מפגשים שמקנים מחדש למבוגרים את תחושת הביטחון שאבדה להם שלא באשמתם בגיל צעיר כל כך ובצורה אכזרית כל כך.
הקשר הנרקם בין המבוגרים לצעירים - בין הדור הראשון לשלישי הינו חזק ומרגש.
ל"מסע" אותו עוברים מחדש הניצולים בתארם את ייסורי הישרדותם וזוועות המלחמה ההיא, שותפים צעירים ילידי הארץ שיש להם זיקה לנושא הכאוב הזה, שרוצים ומוכנים להיות אוזן קשבת ויד תומכת ואוהבת, ומפיחים בניצולי השואה בעצם נוכחותם ובהקשבתם, תקווה וחיזוק. 
הם אשר נותנים לניצולים את הכוח להמשיך ולהתמודד עם החיים. הם מפיחים בהם את הרצון להמשיך ולרצות, ליצור, לאהוב, לחבק ולהתמודד ובעיקר - לרצות לחיות!
 
עמותת תיאטרון עדות שואפת לתמוך בהפצה של פרוייקטים אלו ברחבי הארץ, ברצונה לתת מענה מקצועי הולם לכל פרויקט כזה, באמצעות מכשור משוכלל, ציוד צילום ועריכה מקצועיים שיוכלו בהמשך  להיכנס לתוך ספריות בתי הספר,  אוניבריסטאות וכמובן בכל המדיות הדיגיטליות האפשריות.
 
כמו כן שואפת העמותה לתת אפשרות להציג את המופע המסיים בכל עיר לכל תלמידי בתי הספר השונים -בעיר.
כרגע מתקיימות ארבע הצגות הופעות של הצגת הסיום בכל עיר בה מסתיים פרויקט  וזאת הודות לתמיכתה של א.ש.ל והשתתפות הרשות המקומית בה מתבצע הפרוייקט.
 
העמותה שמה לה למטרה להביא למודעות מערכת החינוך , משרדי הממשלה והציבור הרחב את  הפעילות החינוכית, טיפולית  הנ"ל ואת החשיבות העצומה בשילובם בתוך מערכת החינוך והרווחה בכל עיר שיתן לפני שדור הניצולים ילך לעולמו ולא יישארו עוד עדויות חיות.

כמו כן שואפת העמותה להביא ולחשוף את העדויות למספר הגדול ביותר האפשרי של אנשים בציבור הרחב ובעיקר בני נוער בעזרת הגדלת מספר מופעי הסיום בעיר והזמנת ציבור הרחב לצפות בהם ובעזרת תיעוד ופרסום דיגיטלי של סרטי ההצגות הנ"ל.